Etiketler

,

Yıllarınızı emeğinizi verdiğiniz, her bir çalışanı ailenizden biri gibi gördüğünüz, severek ve mutlu olarak çalıştığınız iş yerinizden kendi isteğiniz ile olmadan ayrılsaydınız ne yapardınız?

Ben bu senaryoyu bizzat bir kaç kere yaşadım ve yaşayan mesai arkadaşlarıma şahit oldum(Ne karanlık bir iş hayatım olduğunu buradan anlayın 🙂 ) O yüzden çok iyi biliyorum ki muhtemelen böyle bir durumda insanlar önce mutsuz olur çöker. Sonra neden ben diye sorar durur ve yine mutsuz olur. Ne yazık ki ülkemizde işsizliğin %11’leri gördüğü şu günlerde asla iş bulamam diye umutsuzluğa kapılır üzülür ve genelde insanlar bu durumda milyon kere “şimdi napicam ben” diye diye delirir.Benim delirmisligim de vardır. (Milyonlarca üniversite mezunu genci işsizliğe, bu denli işsizliğe mahkûm eden sisteme de yazıklar olsun demeden edemeyeceğim. Bize bu psikolojiyi yaşatanlara ben şahsen hakkımı helal etmiyorum) Zannediyorum ben de işsizlik korkusu ile umutsuzluğa kapılır ve üzülürdüm.

Lakin, çok ama çok değer verdiğim mesai arkadaşım, çok sevip çok özenip çokta takdir ettiğim bir dostum ne üzüldü, ne neden ben dedi ve ne de umutsuzluğa kapıldı…

Bilmenizi isterimki bu yazımı onun bu olay ve aslında her olumsuz olay karşısındaki dimdik sapasağlam ve umut dolu duruşuna itafen yazıyorum.

Evet o yıllarını verdigi işinin bir günde son bulduğunu öğrendi ve bunu öğrendiğinde yanındaydım ama ne teselli etmem gerekti ne de içini rahatlatacak bir şeyler uydurmam gerekti… Çünkü zaten içi o kadar umut doluydu ki dediği ilk şey “daha iyisi olacak hissediyorum, yeni bir başlangıç yapmam lazımmış, olmam gereken daha iyi bir yer var demek ki o yüzden gidiyorum” oldu. Ona yürekten katılıyorum ve inanıyorum ki bu olumlu bakış açısı ve sağlam duruşu ile gerçekten daha iyisini bulacak. Ve biz bunu kutlayacağız 🙏

Bazen hayatın bizi yıkmaya,bizle eğlenmeye çalıştığı zamanlar olur eğer o zamanlarda gardınızı düşürmez “hayat senden korkmuyorum !” derseniz, emin olun hiç bir acı olay sizi alaşağı edemeyecektir. Her son bir başlangıçtır ve mutlak gerçekle mevcut durumdan cok daha iyi bir başlangıçtır. Şu anda kaybettiğinizi sandığınız şeyler/kişiler daha sonra sahip olacaklarınızın yanında bir hiçtir. Başınıza gelen olayların hayır  yada şer olduğuna erken karar vermeyeniz. Bazı zamanlar da güzel gibi görünen şeylerde bir acı, acı gibi görünen şeylerde bir mutluluk vardır. 

Bu kötü günlerde umut dolu pozitif bir insan olmak ne kadar zor değil mi? Ama bakın hala bunu başaranlar var ve hayal ürünü değiller gerçekler. Kaçınızın etrafında boyle umutlu pozitif insan var? Böyle insanları hayatınızdan eksik etmeyin onlar nereye siz oraya olun derim. 

Bazen sonlara, bitişlere izin vermek gerekir ve ardından ümit etmek.. Tabii ki canımız yanacak üzüleceğiz çünkü canımız yandığında üzülmekte bir gerekliliktir ama hakettiği kadar. Aksi halide normal olmayacaktır. Cok uzun sürmesine izin vermeden acımızı hissedecegiz sonra ahlar vahlar rafa kalkacak. İçimizi umutla dolduracağız.

Çok fazla üzülüp dert etmeye vakit ayırdığınızda sağlıklı bir şekilde tespit ve analiz  yapamayacağınız için bir çok fırsatı kaçıracağınızı da unutmayın. Demem o ki üzülün ama çok geçmeden ayılıp kendinize gelin fırsatları kaçirmayin. 

Yeni yıl da yeni mottomuz; Üzül,Geçti De,Umut Et,Mutlu Ol!

Eminim bir çok işsiz veya istemediği bir son yaşayan birileri olacaktır bu yazıyı okuyan. Onlara bizzat kendi hayatımdaki hatrı sayılır işsizliklerden ve yaşadığım sonlardan örnek vermek istiyorum; mütemadiyen her anlamda yaşadığım sonlardan sonra hep daha iyisi oldu…

Unutmayın acı acıyı, ağıt ağıtı getirir. Bu gerçekte tecrübeyle sabittir. Neden hep hayatta hiçbir işimiz rast gitmediğinde “bütün aksilikler üstüste geliyor” diyoruz biliyor musunuz? Başımıza üzücü birşey geldiğinde gerektiğinden fazla üzülüp sürekli negatif enerji yaydığımız için aksilikler peşpeşe sıralanıyor, yani onları biz çekiyoruz. Telefonumun arızalanmasını memleket meselesi haline getirip söylenip söylenip hemen ardından bilgisayarımın arızalanmasına sebep olmam gibi. İşte buyurun; acı acıyı getiriyor. (Kime göre acı neye göre acı)

Çok klişe biliyorum ama son olarak iyi düşünün iyi olsun, iyi diyelim iyi olalım diyorum. Bir kapı kapanır bin kapı açılır unutmayın.

Herkese şimdiden umut,sağlık,mutluluk, başarı dolu bir sene dilerim. 

Umarim bu yeni yılda herkes gönlündeki işe, eşe, sevgiye, umut dolu dostlara ve bana göre şu an en önemlisi gönlündeki ‘kariyere’ kavuşur. 

Hepinize sevgiyle…

Reklamlar