Etiketler

, , ,

Çocuklugumdan en net hatırladığım anlardan biri annemin “Abine de veeerrr! Arkadaşına da verrr! Paylaşmayı bil! ” diye diye elimde yiyecek oyuncak ne varsa o an yanimda kim varsa gerek gönüllü gerek zorla paylasmama iteklendigim anlardir.

Hic unutmam bir gün komşunun kizi oyuncaklarini benden sakliyor beni sevmiyor diye ağlamıştım.. Annem de beni sevmedigi icin degil, onun kardeşi olmadığı tek çocuk olduğu icin paylasmayi bilmedigini soylemisti. O gunden sonra belli bir yaşa gelene kadar paylaşamayan insanlari gordukce sordugum ilk soru “sen tek kardes misin ya” olmustu 😁 Bu soruya  zamanla ve giderek daha cok “hayir” cevabi aldigimdan beri artik bunun kardesle falan ilgisi olmadığına bunun bir karakter özelliği olduguna kanaat getirdim.


İnsan olmanin ilk on kuralindan biri muhakkak ki”paylasmak”tir.  En iyisi ben olmaliyim, en iyisi sadece benim olmali hirslari bizi paylasmaktan alikoymaktadir. Ozelliklede hanim arkadaslarimizda bu hirs almis basini gitmis durumda..

Birgun bir kiz arkadasımla alisveristeyken tanımadığımız bir kiz gelip arkadasimin kazagini cok begendigini soyleyip nerden aldigini sordu arkadasim ‘buralardan almadim bilindik bir marka degil’ dedi, ben şok! Kazagi cok bilindik bir markadan beraber almistik oysa ki. Niye dogruyu soylemedin dedigimde acik acik sadece bende olsun dedi.. Bir gun de asansörde bir grup kizin konusmasina denk geldim; bir kiz digerinin parfumunu cok begeniyor ‘adi ne bunun’ diyor diger kiz ‘ay soylemem vallahi gizli’ diyor ben yine şok! O an  ‘niye gizli bacim hayatta sahip oldugun tek önemli şey kokun mu’ demek isterdim ama… Diyemediim ya la ..

Birisi uzerimdeki birseyi begendiginde hic dusunmeden soyledigim ilk sey markasi veya nerden aldığım oluyor. Yaptigim birseyin tarifi istendiginde gururla  veriyorum. Bulundugum mekanlarin lavabosunda kac tane tanimadigim kiza sac besleyici tarifler verdim bilmiyorum. Boyle seylere sahit olunca ‘saf miyim lan ben’ diye düşünmedim degil. Ama bunun adi saflik oluyor ise evet ben safim ve olmayada devam edecegim.

Bilgisini paylasmayanlar da bu siralar cok moda!

Bir düşünsenize elektirigi buldugunu Edison insanlardan gizleseydi ne olurdu? Hadi Edison’u gectim Tesla alternatif akimi buldugunu Edison duymasin diye herkesten gizleseydi ne olurdu? Ya buyukannelerimiz o guzelim yemeklerinin tarifini ay yan komsu aynisini pişirmesin diye gizleseydi? Aman yarebbim korkunc! O kadar mükemmel yemekten mahrum kalacaktık 😁

Demem o ki paylasmayi bilmeyen bilgisini gizleyen insanlar bu hayatta guzel ve onemli yerlere gelemeyecektir, üzgünüm..

Herseyi kendinize sakladiginizda ‘en iyisi’ oldugunuzu sizden baska kimse bilmeyecek..

Belki kızanlar vardir napalim bildiğimiz herseyi mikrofon alıp anlatalim mi diye. Tabii ki hayir. Sadece birisi gelip birsey sordugunda doğru cevabi vermeniz yeterli.. Paylaşma/paylaşamama durumumunuzun kendinize güveninizle de doğru orantılı olduğunu unutmayın.

Eger siz birilerinden birseylerinizi sakliyorsaniz emin olun sizden de saklaniyor olacak. Bir dusunun kac tane gozunu kirpmadan sizle herseysini paylasan dostunuz var ya da var olduguna inaniyorsunuz? Eger cevap bir elin iki uc parmagini gecmiyorsa yazik derim..

Buradan benimle gozunu kirpmadan herseysini paylasan, paylasacagina emin oldugum dostlarima ve daha küçücükken bana paylaşmayı öğreten anneme milyon kere teşekkür ederim 🙏🏼

Eger paylaşamamanın “kıskançlık, en iyisi ben/benim” dışında bir sebebi var ise lütfen beni uyarın.

Sevgili Tesla’ya ve hepinize sevgiyle…

(Edison’la kişisel sorunlarımız var)😁

Reklamlar