kkk

‘Okumak için iki eli bir araya gelmeyen milletin iki yakası da bir araya gelmez.’

Üstün Dökmen

Geçenlerde sosyal medya hesabımda takip ettiğim bir sayfa bu fotoğrafı paylaşmış ve aynen şöyle yazmış; Demekki okumak adam olmak için yeterli değil malesef.

Fotoğraf an itibari ile 11.9 bin like almış. Yorumlardan bazıları şöyle;

  • Bi de kendilerine aydın gözüyle bakarlar
  • Yuh bbeee böyle insanlar öbür tarafta çekecekler çilelerini lamamen ALLH a havale ediyorum
  • Bunu yapan anteplinin ta ….

(Son noktalı yer okkalı bir küfür, yazım yanlışları yorum sahiplerinin.)

Öncelikle fotoğrafı yükleyen arkadaşdemekkiyazarken ki ayrı yazılır, malesef değil maaleseftir doğrusu. Okumadığın için bunları bilmiyorsun üzgünüm.

Ön yargı ölümcül bir hastalık olsa bizim ülke bu hastalıktan ölenler listesin de başı çekerdi. Olaylara, konulara neden hemen etiket yapıştırma telaşındayız? Bir şey gördüğümüzde onu adlandırmak için neden acele ediyoruz? Düşünmek, bir parça empati yapmak zor geldiği için değil mi? 

Yaklaşık bir yıldır sabah akşam düzenli metro kullanıcısı olarak  ve metro da okuyan biri olarak olasılıkları düşünüyorum;

  • Kitap okuyan adam kitaba konsantreydi kafasını hiç kaldırmadı ve kadınları görmedi.
  • Bu adam kadınlara yer vermeyi teklif etti ama onlar oturmadı
  • Bu adam öğrenci/işçi olabilir çok yorgundu ayakta duracak mecali yoktu.Yorgunluğun cinsiyeti yaşı yok
  • Bu adam çok hasta ayakta duramıyor. Hastalığın cinsiyeti yaşı yok.
  • Vb. vb. vb.

Bende toplu taşımalar da kitap okuyorum. Ve bunu çoğu zaman okumayan beyinlerin tacizci bakışlarını görmemek için yapıyorum.

Kitap okumak demek nerede olursanız olun kitaptaki ülkenin, şehrin, evin.. içinde olmak demek! Çoğu zaman bende kendimi kaptırmış oluyorum öyle ki bir kaç kere ineceğim durağı kaçırmışlığım bile var. Şimdi eline bir kitap alıp ömründe iki kitap bitirememiş insanların bunu anlayacağını sanmıyorum ama siz beni anladınız biliyorum.

 

2016 da ABD’de yapılan bir araştırma, dünyadaki okuryazarlık düzeyi sıralamasında Türkiye’nin 50’nci sırada yer aldığını ortaya koymuş. Arkadaşım gör bak zaten az okuyoruz. Okuyanları da soğutmayın kırmayın.. Bırakın okuyalım, bırakın şu sırayı ilk 10’a yükseltelim. Zaten başımıza ne geliyorsa okumadığımız için geliyor lütfen buna inanın artık!

Benim annem babam da olsa yer vermesin otursun kitabını okusun onu gören çocuklar özensin, örnek olsun.. Gören çocuk bende okuyacağım desin.

  • Yuh bbeee böyle insanlar öbür tarafta çekecekler çilelerini lamamen ALLH a havale ediyorum

Bu yorumu yazan arkadaş bilmez misin Allah’ın ilk emri: oku’dur..

Alt tarafı bir kadına yer vermediği için onu Allah’a havale etmek, Cehennem ateşine layık görmek korkunç bir merhametsizlikten, sevgisizlikten başka bir şey değildir. 

Dünya merhametsizlerin okumayanların elinde korkunç bir yer olacak ve yine aynı dünyayı kitaplar ve okuyanlar kurtaracaktır.

Emin olun okuyanlar bugüne kadar hep adam oldular,olmaya devam ediyorlar ve olacaklar..

Reklamlar